- Վերնագրի՛ր — Ուսումնական առաջին շրջանի ամփոփում
- Պատումի տեսքով ներկայացրու քո ուսումնական տարվա աշխատանքը
- Մասնակցել եմ ամենամսյա մաթեմատիկական ֆլեշմոբերին։ Այո
- Իմ մաթեմատիկա բաժնի հղումը այս հղումը
Рубрика: Մաթեմատիկա
Թվերի բաժանելիությունը 10-ի, 5-ի և 2-ի
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Առանց բաժանում կատարելու՝ գտե՛ք 101, 204, 340, 535, 821 թվերը 10-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդները։ 1, 4, 0, 5, 1
2․ Առանց բաժանում կատարելու՝ գտե՛ք 73, 241, 189, 700, 384, 445 թվերը 5-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդները։ 3, 1, 4, 0, 4, 0
3․ 3, 87, 26, 839, 1000, 562, 98443, 380064, 235, 566678 թվերը բաժանե՛ք երկու խմբի՝ զույգ թվերի և կենտ թվերի։ 3, 87, 839, 98443, 235 և 26, 562, 380064, 566678 1000
4․ Երկու հնգանիշ թվերից մեկի գրառման մեջ նվազման կարգով մեկը մյուսին են հաջորդում բոլոր զույգ թվեր նշանակող թվանշանները, մյուսի գրառման մեջ՝ կենտ թվեր նշանակողները։ Այդ թվերից ո՞րն է ավելի մեծ։Կենտը ավելի մեծ է
5․ Ուղղանկյունն ունի քառակուսու կողմին հավասար լայնություն։ Ուղղանկյան լայնությունից քանի՞ անգամ մեծ պիտի լինի նրա երկարությունը, որպեսզի նրա պարագիծը քառակուսու պարագծից մեծ լինի 2 անգամ։ Պատ.՝ 3 անգամ երկարությունը
6․ Առաջին 50 զույգ թվերի գումարը որքանո՞վ է մեծ առաջին 50 կենտ թվերի գումարից։50֊ով
7․ 30, 634, 200, 555, 625, 730, 1020, 85 թվերից առանձնացրե՛ք այն թվերը, որոնց բաժանարարներն են միաժամանակ 2-ը, 5-ը, 10-ը։ 30,200,730,1020
8․Գրե՛ք այն թվերը, որոնք միաժամանակ և՛ 18-ի, և՛ 96-ի բաժանարար են։
18- 9 3, 6, 18, 1, 2 96-1,2,3,4,6, 8, 12, 16, 24, 32, 48, 96 Պատ.՝1,2,3,6
9․ Թիվը 34-ի բաժանելիս ստացված թերի քանորդը 17 է, իսկ մնացորդը՝ 3։ Գտե՛ք այդ թիվը։ 34×17+3=581
10․ Էյֆելյան աշտարակն ունի երեք դիտահարթակ, որոնցից առաջինը գետնից 57մ բարձրություն ունի, երկրորդը նրանից 58մ-ով բարձր է, իսկ երրորդը գետնից բարձր է 276մ։ Ինչքա՞ն ժամանակում վերելակը երկրորդ դիտահարթակից կհասնի մինչև երրորդը, եթե 1 վայրկյանում բարձրանա 3մ 22սմ։ 57+58=115 3մ 22սմ=322սմ 276-115=161մ=1610սմ 1610:322=5 Պատ.՝5 վարկյան
Տնային առաջադրանքներ
1․ Առանց բաժանում կատարելու՝ գտե՛ք 601, 508, 260, 325, 913 թվերը 10-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդները։ 1, 8, 0, 5, 3
2․ Առանց բաժանում կատարելու՝ գտե՛ք 67, 351, 289, 600, 748, 935 թվերը 5-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդները։ 2, 1, 4, 0, 3, 0
3․ 2, 9, 124, 1680, 3333, 7, 249640, 249650, 65, 647113 թվերը բաժանե՛ք երկու խմբի՝ զույգ թվերի և կենտ թվերի։ 9, 3333, 7, 65, 647113 և 2, 124 1680, 249640, 249650
4․ Գրե՛ք 3-ից մեծ որևէ հինգ զույգ թվեր և դրանք ներկայացրե՛ք՝ 4,6,8,10,12
ա․երկու հավասար գումարելիների գումարի տեսքով, 2+2, 3+3, 4+4, 5+5, 6+6
բ․երկու անհավասար գումարելիների գումարի տեսքով, 3+1, 2+4, 3+5, 6+4, 3+9
5․ Զբոսաշրջիկները շրջագայության են դուրս եկել երեք միատեսակ ավտոբուսներով։ Առաջինում կա 48 զբոսաշրջիկ, երկրորդում՝ 39, իսկ երրորդում՝ 33։ Կարելի՞ է արդյոք բոլոր զբոսաշրջիկներին հավասար քանակներով տեղավորել այդ ավտոբուսներում։ 48+39+33=120 120:3=40 Պատ.՝այո 40
6․ Գտնել օրինաչափությունը և լրացնել բաց թողնված թիվը. 45,30,18,9,3
7․Գրե՛ք այն թվերը, որոնք միաժամանակ և՛ 125-ի, և՛ 35-ի բաժանարար են։ 125-1,5,25,125 35-1,5,7,35 Պատ.՝1,5
8․ Թիվը 48-ի բաժանելիս ստացված թերի քանորդը 11 է, իսկ մնացորդը՝ 5։ Գտե՛ք այդ թիվը։ 48×11+5=532
9․ Ճամփորդը հեծանիվով 12 ժամում անցավ որոշ ճանապարհ։ Որքա՞ն ժամանակում նա կանցնի այդ նույն ճանապարհը մեքենայով, եթե մեքենայի արագությունը հեծանիվի արագությունից երկու անգամ մեծ է։ 12:2=6 Պատ.՝ 6 ժամ
10․ Նարեկը պահարանում ունի 3 զույգ կոշիկ։ Առանց նայելու առնվազն քանի՞ հատ կոշիկ պետք է հանի նա, որպեսզի վստահ լինի, որ գոնե մեկ զույգ կոշիկ հանել է։
Պատ.՝4 կոշիկ
Բնական թվի բաժանարարներն ու բազմապատիկները
Բնական թվի բաժանարարներն ու բազմապատիկները
Դասարանական առաջադրանքներ
Բանավոր քննարկվող հարցեր
1. Ի՞նչ է բնական թվի բաժանարարը։
2. Ի՞նչ է բնական թվի բազմապատիկը։
3. Ինչպե՞ս կարելի է ստանալ բնական թվի ցանկացած բազմապատիկ։
4. Ո՞րն է այն բնական թիվը, որը ցանկացած բնական թվի բաժանարար է։
5. Առնվազն քանի՞ բաժանարար կարող է ունենալ 1-ից տարբեր բնական թիվը։
6. Տվյալ բնական թվի բազմապատիկների մեջ կա՞ արդյոք ամենամեծը։ Իսկ ամենափո՞քրը:
Առաջադրանքների փաթեթ
1․ 4366 թվի բաժանարա՞ր է արդյոք 37 թիվը։ Իսկ 4549-ի՞։
4549 բազմապատիկ չէ 37
2․ Գտե՛ք թվի բոլոր բաժանարարները․
10 = 10, 5, 2, 1
15 = 3, 5, 1, 15
18 = 9, 6, 3, 1, 18, 2
3․ 5, 9, 18, 15, 20 թվերից որո՞նք են 90-ի բաժանարար։
5, 9, 15, 18
4․ Գտե՛ք տրված թվի բազմապատիկ որևէ հինգ թիվ․
1 = 1, 2, 3, 4, 5
2 = 4, 6, 8, 10, 12,
1200 = 2400, 4800, 6000, 7200, 8400:
5․ Ստուգե՛ք, թե արդյոք 136, 1496, 7480, 634304 թվերը 17-ի բազմապատիկներ են։ 136:17=8, 1496:17=88, 7480:17=440, 634304:17=37312
6․ Շքերթին մասնակցում է 90 զինվորներից կազմված վաշտը։ Կարո՞ղ են արդյոք նրանք հինգ միանման շարք կազմել։ Իսկ վե՞ց շարք։ 90:5=18
90:6=15 Պատ.՝կարող են կազմել
7․ Կփոխվի՞ արդյոք ուղղանկյան մակերեսը, եթե նրա մեծ կողմը (18սմ) 3 անգամ փոքրացնենք, իսկ փոքր կողմը (5սմ) մեծացնենք 10սմ-ով։ 18×5=90
18:3=6 5+10=15 6×15=90 Պատ.՝ չի փոոխվի
8․ Քանի՞ անգամ կփոքրանա 20սմ և 30սմ կողմերով ուղղանկյան մակերեսը, եթե նրա փոքր կողմը փոքրացնենք 5սմ-ով, իսկ մեծը՝ 10սմ-ով։ 20×30=600, 20-5=15, 30-10=20 15×20=300 Պատ.՝ 2 անգամ
9․ Գտե՛ք եռանկյան պարագիծը, եթ նրա երկու կողմերի երկարությունների գումարը 3 անգամ մեծ է երրորդ կողմի երկարությունից, որը 5սմ է։ 3×5=15 15+5=20
Տնային առաջադրանքներ
1․ Գտե՛ք թվի բոլոր բաժանարարները․
20 = 10, 2, 4, 5, 20, 1
24 = 6, 8, 12, 3, 4, 1 24
27 = 27 1 3 9
31 = 31 1
32 = 16, 32, 1, 2, 4, 8,
40 = 2, 20, 40, 4, 10, 5, 8,
56 = 7, 8, 56, 1, 28, 2, 14, 4,
2․ 140, 39, 82, 35, 24 թվերից որո՞նց բաժանարարն է 5-ը։ 35 140
3․ Գտե՛ք տրված թվի բազմապատիկ որևէ հինգ թիվ․
5 10 15 20 25 30
11 22 33 44 55 66
36 72 108 144 180 216
57 114 171 228 285 342
121 242 363 484 500 621
572 1144 1716 2288 2860 3432
901 1802 2703 3604 4505 5406
4․ Պետք է 18 փուչիկը հավասար բաժանել երեխաներին։ Երեխաների ի՞նչ քանակներ են հնարավոր դրա համար։ 9 1 6 3 18
5․ Գտե՛ք առաջին յոթ բնական թվերը, որոնք 3-ի բաժանելիս ստացվում է 2 մնացորդ։ 5:3=1(2), 8:3=2(2), 11:3=3(2) 14:3=4(2) 17:3=5(2) 20:3=6(2) 23:3=7(2)
6․ Ուղղանկյան մեծ կողմը 6սմ է, փոքր կողմը՝ 5սմ։ Քանի՞ քառակուսի միլիմետրով կմեծանա ուղղանկյան մակերեսը, եթե նրա մեծ կողմը մեծացնենք 3մմ-ով, իսկ փոքր կողմը՝ 18մմ-ով։ 5 սմ =50 մմ, 50+3=53 մմ, 6սմ =60 մմ, 60+18=78 մմ, 50×60=3000 մմ 2, 78×53=4134մմ2 , 4134-3000=1134մմ2 Պատ.` 1134մմ2 :
7․ Ուղիղ անկյունը բաժանված է երկու անկյունների այնպես, որ դրանցից մեկը 5 անգամ մեծ է մյուսից։ Ի՞նչ մեծություններ ունեն ստացված անկյունները։ 90:6=15՞ , 90-15=75՞ , Պատ.` 75՞, 15՞
8․ Ծաղկեփնջում 50 կարմիր ու սպիտակ վարդեր կան, ընդ որում կարմիր վարդերը 4 անգամ շատ են սպիտակ վարդերից։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ սպիտակ վարդ կա ծաղկեփնջում։ 50:5=10 սպիտակ վարդ, 10×4=40կարմիր Պատ.` 10 սպիտակ վարդ, 40 կարմիր վարդ
9․ Տասնհինգարկանի հյուրանոցն ունի 1200 համար՝ մեկտեղանոց և երկտեղանոց։ Ամեն հարկում միևնույն քանակով համարներ կան, ընդ որում երկտեղանոցների քանակը 3 անգամ ավելի է մեկտեղանոցների քանակից։ Ամենաշատը քանի՞ կենվոր կարող է իջևանել հյուրանոցի ամեն մի հարկում։ 1200:15=80, 80:4=20 մեկտեղանոց համարներ, 20×3=60 երկտեղանոց համարներ 60×2+20=140 Պատ.`140 կենվոր
Ուղղանկյուն
Ուղղանկյուն
Դասարանական և տնային առաջադրանքներ
1․ Ուղղանկյան կողմերից մեկը 3 սմ է, մյուսը` 7սմ: Գտիր ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը։ 3+7=10 10×2=20սմ, 3×7=21սմ2 Պատ.՝P=20սմ, S=21սմ2
2․Ուղղանկյան կողմերից մեկը 5 սմ է, մյուսը` 9սմ: Գտիր ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը։ 5+9=14 14×2=28սմ, 5×9=45սմ2 Պատ.՝P=28սմ, S=45սմ2
3․ Ուղղանկյան կողմերից մեկը 25 սմ է, մյուսը` 18սմ: Գտիր ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը։ 25+18=43 43×2=86սմ, 25×18=450սմ2 Պատ.՝P=86սմ, S=450սմ2
4․Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա մակերեսը 3600 սմ2 է, իսկ կողմերից մեկը՝40սմ։ 3600:40=90, 40+90=130 130×2=260 Պատ.՝P=260սմ
5. Ուղղանկյան լայնությունը 23 մ է, իսկ երկարությունը լայնությունից մեծ է 7 մ-ով։ Որքա՞ն է ուղղանկյան մակերեսը։ 23+7=30, 23×30=690 Պատ.՝S=690սմ2
6.Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը, եթե հայտնի է, որ նրա լայնության և երկարության գումարը 16 սմ է։ 16×2=32 Պատ.՝P=32
7. Քառակուսու կողմը 4 մ է։ 3 այդպիսի քառակուսիների կպցնելով իրար ստացվել է ուղղանկյուն։ Գտեք այդ ուղղանկյան մակերեսը։ 12×4=48 Պատ.՝S=48մ2
8․ Երբ ուղղանկյան լայնությունը մեծացրեցին 5 սմ-ով, իսկ երկարությունը՝ 10 սմ-ով, ապա ստացված ուղղանկյան պարագիծը հավասարվեց 80 սմ-ի։ Որքա՞ն էր ուղղանկյան պարագիծը։80-10-10-5-5=50 Պատ.՝P=50սմ
9․ 24 սմ պարագիծ ունեցող ուղղանկյունը տրոհված է 18 սմ և 12 սմ պարագծերով երկու փոքր ուղղանկյունների ինչպես ցույց է տրված նկարում։ Գտնել մեծ ուղղանկյան մակերեսը։ 18+12=30, 30-24=6, 6:2=3, (24-3-3):2=9, 9×3=27 Պատ.՝S=27սմ2

10․ Նկարում պատկերված են երկու ուղղանկյուններ, որոնցից մեկի կողմերի երկարություններն են 9 և 12, իսկ մյուսինը՝ 8 և 10։ Կապույտ պատկերի մակերեսը հավասար է 80-ի։ Գտնել նարնջագույն մասի մակերեսը: 9×12=108, 108-80=28, 10×8=80, 80-28=52 Պատ.՝S=52

Օրինաչափություններ
1․ Ըստ օրինաչափության՝ գտի՛ր տրված հաջորդականության հերթական անդամը։
1, 4, 7, 10, 13, 16, 19
244, 246, 248, 250
1, 2, 3, 5, 8, 13, 21
1, 4, 9, 14, 19
3, 6, 12, 24, 48, 96
78, 71, 64, 57, 50
147, 136, 125, 114, 103
2․ Կռահի՛ր օրինաչափությունը և պարզի՛ր, թե որ թիվը պետք է լինի դատարկ վանդակում։
| 12 | 56 | 16 |
| 17 | 61 | 21 |
| 25 | 102 | 26 |
| 42 | 119 | 43 |
| 143 | 61 | 265 |
| 114 | 23 | 218 |
| 643 | 111 | 421 |
| 515 | 123 | 269 |
3․ Ի՞նչ թիվ պետք է գրել բաց թողնված տեղում։
24

18

4․ Ուշադիր նայիր և գտիր, թե որոնք են հաջորդ թվերը
5․ Ըստ օրինաչափության՝ գտիր տրված հաջորդականության
6․ Կռահիր օրինաչափությունը և տրված թվերից հետո գրիր հաջորդ
7․ Տրված թվայն հաջորդականությունում օրինաչափություն գտիր և
գրիր հաջորդ թիվը: 4 , 9, 14, 19, 24, 29
8․ Տրված թվերից հետո գրիր ևս մեկ թիվ ըստ օրինաչափության։
9․ Ստեղծիր քո օրինաչափությունը
3, 9, 12, 21, 33
Նոյեմբեր ամսվա ինքնաստուգում
1) Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 21 է, թերի քանորդը՝ 10, մնացորդը՝6։ 21×10+6=216
2) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 186 է, թերի քանորդը՝ 5, մնացորդը՝ 1։ (186-1):5=37
3)Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 33 է, թերի քանորդը՝ 4, մնացորդը՝ 3։ 33×4+3=135
4) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 126 է, թերի քանորդը՝ 4, մնացորդը՝ 2։ (126-2):4=31
5)Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 17 է, թերի քանորդը՝ 19, մնացորդը՝ 5։ 17×19+5=328
6) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 158 է, թերի քանորդը՝ 3, մնացորդը՝ 2: (158-2):3=52
7) Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 3-ի բաժանելիս։2
8)Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 25-ի բաժանելիս։24
9)Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 106-ի բաժանելիս։105
10) Առանձնացրեք 4-ի բաժանվող թվերը.
1000, 1785, 2924, 30261, 2820, 34581, 3565, 2812, 4533
1000, 2924, 2820 2812
11) Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 13 սմ, 15 սմ, 10 սմ: 13x15x10=1950սմ3
2x13x10+2x15x10+2x13x15=260+300+390=950 սմ2
12) Հաշվեք 21 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
21x21x21=9261 սմ3 21×21=441սմ2 441×6=2646սմ2
13) Ուղղանկյան լայնությունը 23 մ է, իսկ երկարությունը լայնությունից մեծ է 7 մ-ով։ Որքա՞ն է ուղղանկյան մակերեսը։ 23+7=30մ 23×30=690մ2
14) Ինչպիսի՞ անկյուններ կստացվեն, եթե փռված անկյունը նրա գագաթից սկիզբ առնող ճառագայթով բաժանենք երկու հավասար մասերի։ Կսացվի ուղիղ անկյուն
15) Երկու շրջանագծերի կենտրոնների հեռավորությունը 10սմ է։ Շրջանագծերի շառավիղներն են՝ 3սմ և 5սմ։ Կհատվե՞ն արդյոք այդ շրջանագծերը։ ոչ չեն հատվի
Ուղանկյունանիստի մակերևույտի մակերեսը
1․Հաշվեք ուղղանկյունանիստ մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝ 5 դմ, 7 դմ, 8 դմ։7×5=35դմ2,
8×7=56դմ2, 8×5=40դմ2, S=2*35+2*56+2*40=70+112+80=262դմ2
2․Հաշվեք ուղղանկյունանիստ մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝ 6 սմ, 12 սմ, 10 սմ։ 2x10x12+2x6x12+2x10x6=240+144+120=504 սմ2
3․Հաշվեք ուղղանկյունանիստ մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝ 3 սմ, 5 սմ, 10 սմ։ 2x3x10+2x5x10+2x3x5=60+100+30=190 սմ2
4․Հաշվեք ուղղանկյունանիստ մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝
11 սմ, 12 սմ, 10 սմ: 2x11x12+2x11x10+2x12x10=264+220+240=724 սմ2
5․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝
3 դմ, 20 սմ, 10 սմ։ 2x30x10+2x20x10+2x20x30=600+400+1200=2200 սմ2
6․ Հաշվեք ուղղանկյունանիստ մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա չափումներն են՝
11 սմ, 12 սմ, 14 սմ։ 2x11x14+2x12x11+2x12x14=308+264+336=908
Խորանարդի մակերևույթի մակերես
Խորանարդի մակերևույթի մակերես

Խորանարդի մակերևույթի մակերեսը նրա 6 նիստերի մակերեսների գումարն է։ Քանի որ խորանարդի 6 նիստերը իրար հավասար քառակուսիներ են, ուրեմն, խորանարդի մակերևույթի մակերեսը հաշվելու համար պետք է գտնել 1 քառակուսու մակերեսը և արդյունքը բազմապատկել 6-ով։
Օրինակ՝ Հաշվեք 8 սմ կող ունեցող խորանադի մակերևույթի մակերեսը։
Խնդիրը լուծելու համար նախ վերհիշենք, որ խորանարդի մակերևությի մակերեսը նրա 6 իրար հավասար նիստերի(քառակուսիների) գումարն է։ Հաշվենք 8 սմ կողմով 1 քառակուսու մակերսը և արդյունքը բազմապատկեն 6-ով(քանի որ 6 նիստերը իրար հավասար են)։
8*8=64 (սմ քառ․)
64*6=384(սմ քառ․)
Paint-ով գծեք խորանարդ․

Առաջադրանքներ
- սմ3 12×12=144 144×6=864սմ2
- դմ3 14×14=196
196×6=1176դմ2
- 19x19x19=6859սմ3 19×19=361
361×6=2166սմ2
- սմ3 15×15=225 225×6=1350սմ2
- դմ3 4×4=16դմ2
16×6=96դմ2
- 21x21x21=9261սմ3 21×21=441սմ2
441×6=2646սմ2
- 11x11x11=1331դմ3 11×11=121դմ2
121×6=726դմ2
- սմ3 21×21=441սմ2
441×6=2646սմ2
- Հաշվեք 1 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։1x1x1=1դմ3 1×1=1դմ2
1×6=6դմ2
81×6=486
Ծավալ։ Ուղղանկյունանիստի ծավալը
1․ Որո՞նք են ծավալի հիմնական հատկությունները։ Հավասար մարմիններն ունեն հավասար ծավալներ։Եթե մարմինը տրոհվում է մասերի, ապա մարմնի ծավալը հավասար է նրա մասերի ծավալների գումարին
2․ Ծավալի չափման ի՞նչ միավորներ գիտենք։ 1սմ3 2դմ3 3մ3 4կմ3
3․ Ինչի՞ է հավասար ուղղանկյունանիստի ծավալը։ կողերի արտադրյալին
4․ Ի՞նչ երկարություն ունի այն խորանարդի կողը, որի ծավալը 1սմ3 է։1սմ
5․ Գտե՛ք ուղղանկյունանիստի ծավալը, եթե նրա կողերն են
3սմ, 5սմ, 6սմ 3x5x6=90
10դմ, 8սմ, 2սմ 8x2x10=160
7սմ, 11սմ, 3սմ 3x7x11=231
8մ, 13մ, 9մ 8x13x9=936
2մ, 5դմ, 10սմ 2x5x10=100
4դմ, 7դմ, 12դմ 4x7x12=336
6․ Պատկերված մարմինները բաղկացած են 1սմ երկարությամբ կող ունեցող խորանարդիկներից։ Գտե՛ք այդ մարմինների ծավալները։

ձախ 10սմ3 աջ 9սմ3
7․ Ո՞ր ուղղանկյունանիստի ծավալն է ավելի մեծ՝ 17սմ, 15սմ, 14սմ կողեր ունեցողի՞նը, թե՞ 11սմ, 23սմ, 10սմ։ 17x15x14=3570, 11x23x10=2530
8․ Արտահայտե՛ք խորանարդ սանտիմետրերով․
12մ3 = 12000000սմ3
32մ3 6դմ3 = 32006000սմ3
5մ3 90դմ3 300սմ3 = 5090300
9․Արտահայտեք խորանարդ դեցիմետրերով
343000սմ3 = 343դմ3
17280000սմ3 =17280դմ3
10․ Բենզակայանի պահեստամասում տեղավորվում է այնքան բենզին, որքան անհրաժեշտ է 120 մեքենայի՝ 60լ տարողությամբ բաքերը և 80 մեքենայի՝ 90լ տարողությամբ բաքերը լցնելու համար։ Որքա՞ն է պահեստամանի տարողությունը։ 120×60=7200 80×90=7200 7200+7200=14400 Պատ.՝14400լ
11․ Դասասենյակի բարձրությունը 3մ է, երկարությունը՝ 12մ, լայնությունը՝ 6մ։ Դասասենյակը նախատեսված է 27 աշակերտի համար։ Քանի՞ խորանարդ մետր օդ է բաժին ընկնում մեկ աշակերտին։ 3x12x6=216մ3 216:27=8մ3
Չափման միավորներ
Քննարկվող հարցեր․
1․ Որո՞նք են երկարության չափման միավորները։ մմ, սմ, դմ, մ, կմ
2․ Որո՞նք են զանգվածի չափման միավորները։ մգ, գր, կգ, ցտ, տ
3․ Որո՞նք են ժամանակի չափման միավորները։ մվ, վ, ր, ժամ, օր, շաբաթ, ամիս, տարի դար հազարամյակ
4․ Որո՞նք են արագության չափման միավորները։ կմ/ժ
Առաջադրանքներ․
1)
5 դեցիմետր 30 սանտիմետրը արտահայտիր սանտիմետրերով:80
3 կմ4 մ2դմ-ն արտահայտիր դեցիմետրերով: 30042դմ
4 տ 3ց 5 կգ –ը արտահայտիր կլիլոգրամներով: 4305կգ
6 ժ 36 րոպեն արտահայտիր րոպեներով: 396ր
9 ր 20 վ արտահայտիր վայկյաններով:560
Քանի՞ ժամ է 5օր 6ժամը։126
2) Քանի՞ անգամ է 50 գրամը փոքր 1 տոննայից։20000 անգամ
3) Հաշվե՛ք․
8 մ 3 սմ 1 մմ + 20 սմ 9 մմ = 8 մ 23 սմ 10 մմ
1 կմ 300 մ + 8 կմ 4 մ 30 սմ = 9 կմ 304 մ 30 սմ
1 տ 3 ց 4 կգ + 10 տ 30 կգ = 11 տ 3 ց 34 կգ
8 ց 39 կգ + 1 տ 9 ց 70 կգ = 2 տ 8 ց 9 կգ
3 ժ 20 ր 30 վ + 50 ր 30 վ = 4 ժ 11 ր
4) Ընտրիր այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի ճիշտ անհավասարություն (տարբերակները շատ են, գրի՛ր մեկը)։
10ց 640կգ < 10ց 740կգ
3տ 8 կգ < 3տ500 կգ
8 տ 8 50 կգ > 8 տ 7 ց
20 դմ 2 սմ > 20 դմ 3 մմ