Շրջանագիծ և շրջան

Շրջանագիծ և շրջան

Դասարանական և տնային առաջադրանքներ

1․ Ինչպիսի՞ գիծն է կոչվում շրջանագիծ։ կենտրոնից միևնույն հեռավորության վրա գտնվող կետերից կազմված գիծը

2․ Ի՞նչ է շրջանագծի շառավիղը։ կենտրոնը շրջանագծի կետին միացնող հատվածը։  Իսկ ի՞նչ է տրամագիծը։ կենտրոնով անցնող լարը։

3․ Ո՞ր հատվածն է կոչվում շրջանագծի լար։  շրջանագծի երկու կետերը միացնող հատված։

4․ Ի՞նչ է շրջանագծի աղեղը։ շրջանագծին երկու կետերի միջև մաս   

5․ Շրջանագծի լա՞ր է արդյոք նրա տրամագիծը։  այո

6․ Ի՞նչ է շրջանը։  շրջանագծով սահմանափակված հարթություն            

7․ Քանի՞ անգամ է շրջանագծի տրամագիծը մեծ նրա շառավղից։ 2

8․ Ողիղը հատում է շրջանագիծը A և B կետերում։ Ի՞նչ կետերով պիտի անցնի այդ ուղիղը, որպեսզի AB հատվածն ունենա հնարավոր ամենամեծ երկարությունը։ կենտրոնով

9․ Որտե՞ղ է գտնվում այն կետը, որի հեռավորությունը շրջանագծի կենտրոնից հավասար է շրջանագծի շառավղին։ շրջանագծի վրա

10․Գծե՛ք մի շրջանագիծ և նրա վրա նշե՛ք երեք կետ։ Յուրաքանչյուր կետից շառավի՛ղ տարեք։

 

11․ Գծե՛ք երեք շրջանագիծ, որոնց կենտրոնները լինեն միևնույն կետում։

12․ Երկու շրջանագծերի կենտրոնների հեռավորությունը 10սմ է։ Շրջանագծերի շառավիղներն են՝ 3սմ և 5սմ։ Կհատվե՞ն արդյոք այդ շրջանագծերը։10>(3+5) Պ չեն հատվի

13․ Գծե՛ք մի շրջանագիծ։ Ապա տարե՛ք երեք ուղիղ այնպես, որ առաջին ուղիղը չհատի շրջանագիծը, երկրորդը շրջանագծի հետ մեկ ընդհանուր կետ ունենա, իսկ երրորդը՝ երկու ընդհանուր կետ։

14․ Քանի՞ ճառագայթ է ելնում A կետից։ 5, 5  

15․ Մեքենան, 1 ժամում անցնում է 60կմ, երկու քաղաքների միջև ճանապարհը անցել է 4 ժամում։ Քանի՞ օրում մի քաղաքից մյուսը կհասնի հետիոտնը, որը 1ժամում անցնում է 5կմ։60×4=240կմ  240:5=48ժ=2 օր

16․ Քաղաքից դուրս է եկել մի բեռնատար մեքենա, որի արագությունը 60կմ/ժ է։ 1ժամ անց նրա հետևից նույն ուղղությամբ դուրս է եկել մի մարդատար մեքենա, որի արագությունը 80կմ/ժ է։ Քանի՞ ժամ անց մարդատար մեքենան կհասնի բեռնատարին։ 80-60=20  60:20=3ժամ

17․ Մանկապարտեզում կա 20 հեծանիվ․ դրանց մի մասը երկանիվ է, մի մասը՝ եռանիվ։ Բոլոր հեծանիվները միասին ունեն 55 անիվ։ Քանի՞ երկանիվ հեծանիվ կա մանկապարտեզում։ 5  երկանիվ

Ուսումնական աշուն

Սիրելի՛ սովորողներ, սկսվել է աշնանային ուսումնական արձակուրդը: Այն  հնարավորություն կտա ամրապնդել  ձեռք բերված գիտելիքները։

1․ Հետևյալ թվերը գրի՛ր  կարգային գումարելիների գումարի տեսքով․

67484=60000+7000+400+80+4  

35841=30000+5000+800+40+1

628841=600000+20000+8000+800+40+1

2․ Կատարի՛ր գումարումը և ստուգի՛ր հանումով

7124+1321=8445

     7124Ստուգում՝  8445  
+    1321    1321  
    8445    7124  

3 Կատարի՛ր բազմապատկում և ստուգի՛ր բաժանումով:

112 x 6=672

x   112  Ստուգում՝6726    
      6    6  112  
   672   7      
            6      
           12     
            12     
             0     

4. Կատարի՛ր մնացորդով բաժանումը, ապա ստուգիր ճիշտ ես կատարել այն։

69:7=9

 697     Ստուգում՝7×9+6=69 
  639        
   6         

5․ Ի՞նչ թիվ պետք է գումարել 101-ին, որպեսզի արդյունքը հավասար լինի 258-ի և 49-ի գումարին։ 258+49-101=206                Պատ.՝206

6․Երկու արտերից ցորեն հավաքեցին․ առաջին արտից՝ 3200կգ, երկրորդից՝ 8800կգ։ Ապա ամբողջ բերքը տարան սայլերով։ Քանի՞ սայլ պահանջվեց, եթե նրանցից յուրաքանչյուրում տեղավորվում էր 400կգ ցորեն։ 8800+3200=12000   12000:400=30 Պատ.՝30սայլ

7․ Բազմահարկ շենքում կա 64 բնակարան, իսկ նրա հարևանությամբ գտնվող չորս միանման շենքերում՝ 144 բնակարան։ Բազմահարկ շենքում որքանո՞վ ավելի բնակարան կա, քան հարևան շենքերից յուրաքանչյուրում։ 144:4=36   64-36=28   Պատ.՝28֊ով

8․ Երկու ցանկապատ ներկելու համար անհրաժեշտ եղավ 25 աման ներկ՝ յուրաքանչյուրում 3կգ։ Առաջին ցանկապատը ներկելու համար օգտագործվեց 24կգ ներկ։ Քանի՞ կիլոգրամ ներկ օգտագործվեց երկրորդ ցանկապատը ներկելու համար։   24:3=8   25-8=17  17×3=51 

               Պատ.՝ 51 կիլոգրամ

Տեքստային խնդիրներ

1 Գնացքը կայարանից դուրս եկավ ժամը 6․40-ին և տեղ հասավ նույն օրը՝ ժամը 20․15-ին։ Ինչքա՞ն ժամանակ էր գնացքը գտնվում ճանապարհին։ 13:35

2 Զբոսաշրջիկներն արշավը սկսել են հունիսի 13-ին՝ ժամը 12-ին, և ճանապարհին են գտնվել 8օր 19ժ։ Ամսի քանիսի՞ն են նրանք հասել որոշված վայրը։ 13+8=21 Պատ.՝հունիսի 22

3 Մի ձմերուկի զանգվածը 4կգ 700գ է, մյուսինը՝ երկու անգամ ավելի։ Որքա՞ն է երկու ձմերուկների զանգվածը։ 4700×3=14100  Պատ.՝ 14կգ 100գ

4 Ինքնաթիռը թռչում է 720կմ/ժ արագությամբ։ Քանի՞ կիլոմետր կանցնի ինքնաթիռը 1 րոպեում և քանի՞ մետր՝ 1 վայրկյանում։ 720:60=12կմ/ր= 12000:60=200 մ/վ

5 Քամու արագությունը 5մ/վ է։ Ինչքա՞ն կլինի նրա արագությունը՝ արտահայտված կիլոմետր-ժամերով։   5մ/վ=5×3600) մ/ժ=18000 մ/ժ=18կմ/ժ

Մնացորդով բաժանում

Մնացորդով բաժանում

1 Կատարի՛ր բաժանում, ապա ստուգիր ճիշտ ես կատարել այն։

Օրինակ՝

835:4=208(3 մն.)

 8354     Ստուգում՝  
  8  208    208×4+3=832+3=835 
 35         
   32         
    3         

974:9=

 9749     Ստուգում՝  
  9  108      
 074         
   72         
    2         

740:13=

 74013    Ստուգում՝  
  65 56       
 90         
   78         
   12         

5437:66=

543766    Ստուգում՝  
 528 82       
 157         
  132         
   25         
              

2Լրացրե՛ք աղյուսակը․

Բաժանելի593845716013722856
Բաժանարար3564499357
Թերի քանորդ1613141450
Մնացորդ331330706

3․ Գտի՛ր․

  • Գտիր 6257 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը։ 7
  • Գտիր 537 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացվող մնացորդը:37
  • Գտի՛ր 4639 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը:9
  • Գտի՛ր 3189 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը: 89
  • Գտի՛ր 2639 թիվը 1000-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը:639
  • Գտիր 8529 թիվը 10-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։9
  • Գտիր 85449 թիվը 100-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։49
  • Գտիր 8369 թիվը 1000-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։369

4. Լարի առաջին կտորը երկրորդից երկար է 6 անգամ, իսկ երկրորդ կտորը երրորդից կարճ է 4 անգամ։ Որքա՞ն է այդ լարերի երկարությունների գումարը, եթե երրորդ լարի երկարությունը 96մ է։ 1)96:4=24  2)24×6=144   3)96+144+24=264, Պատ.՝ 264մ:

5. Ձեթը պահվում էր 2լ, 3լ և 6լ տարողությամբ անոթներում, ընդ որում վեց լիտրանոց անոթների քանակը 4 անգամ ավելի էր, քան երկու լիտրանոցներինը, և 2 անգամ ավելի, քան երեք լիտրանոցներինը։ Ընդամենը որքա՞ն ձեթ կար, եթե վեցլիտրանոց անոթներում եղած ձեթը 48լ էր։ 1) 48:6=8  2) 8:2=4  4×3=12  3) 8:4=2 2×2=4 4)48+12+4=64

6 Առաջին տուփում կար 103 կոճակ, երկրորդում՝ 97, երրորդում՝ 89։ Առաջին տուփից երկրորդի մեջ դրեցին 36 կոճակ, երկրորդից երրորդի մեջ՝ 22, երրորդից առաջինի մեջ՝ 21։ Դրանից հետո ամենաշատ կոճակներ պարունակող տուփում քանի՞ կոճակով ավելի եղավ, քան ամենաքիչ կոճակներ պարունակողում։ 1)103+21-36=88 2)97+36-22=111 3)89+22-21=90  4)111-88=23

Բնական թվերի հանման հաշվեկանոնը

Դասարանական առաջադրանքներ

1․Կատարե՛ք հանում

Օրինակ ՝ 684-121=563

              
   684       
    121       
    563       
              
              
              
              

13985-6667

              
   13985     
     6667     
     7312     
              
              
              
              

38992-847

              
   38992     
      847     
    38155     
              
              
              
              

4025-2983

              
   4025      
    2983      
     062      
              
              
              
              

25344-7608

              
   25344     
     7608     
    18636     
              
              
              
              

2 Աստղանիշները փոխարինեք թվանշաններով այնպես, որ ստացված գրառումները ճիշտ լինեն:

       
1755  
  892  
  863  
       
       
1306  
  978  
  428  
       

3 Եթե թիվը բազմապատկենք 16-ով և ստացված արդյունքին գումարենք 80, ապա կստանանք 400։ Գտե՛ք այդ թիվը։  400-80=320 320:16=20

4  Գրքում կա 1036 էջ, որից ընթերցողը կարդացել է 257 էջ։ Մնացած էջերի քանակը որքանո՞վ է մեծ կարդացած էջերի քանակից:        1036-257=779  779-257=522

Բանավոր հարցեր (Սիրելի սովորողներ տեղադրված տեսական նյութերը կարդում ենք)

Ո՞րն է բնական թվերի գումարման տեղափոխական հատկությունը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման տեղափոխական հատկությունը։

Ո՞րն է բնական թվերի գումարման զուգորդական օրենքը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման զուգորդական օրենքը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ։

Ո՞րն է բնական թվերի գումարման հաշվեկանոնը

Տնային առաջադրանքներ

538-271

              
   538       
    271       
    267       
              
              
              
              

1208-109

              
   1208      
     109      
    1109      
              
              
              
              

894-675

              
   894       
    675       
    219       
              
              
              
              

4285-364

              
   4285      
     364      
    3921      
              
              
              
              

2 Աստղանիշները փոխարինեք թվանշաններով այնպես, որ ստացված գրառումները ճիշտ լինեն:

       
6307  
  621  
 5786  
       
       
9908  
  621  
 9287  
       

Բազմապատկման հաշվեկանոնը

Դասարանական առաջադրանքներ

1․ Գտեք արտադրյալը

208911=189488

  x208
   911
  208
 +208 
1872  
189488

735624=468640

  x735
   624
+2940
 1470 
4510  
468640

6374285=3628790

  x6374
    585
  31870
+50992 
31870  
3628790

56781234=6806652

   x5678
   1234
   22712
+ 17034 
 10356  
5678   
 6806652

2 Աստղանիշների փոխարեն գրե՛ք բաց թողնված թվանշանները:

x532
   7
3724

3. Փակագծերը տեղադրե՛ք այնպես, որ ստացվի հավասարություն․

(54+6)x10=260

(5×2+8)x(3+7)=600

4. Առաջին հացթուխը, 4 ժամ աշխատելով, երկրորդից 20 հացով ավելի թխեց։ 1 ժամում քանի՞ հաց է թխում առաջին հացթուխը, եթե երկրորդը 1 ժամում թխում է 10հաց։

Պատ.՝15w

Տնային առաջադրանքներ

1․ Գտեք արտադրյալը

314 25=7850

 x314
   25
+1570
 628 
7850

189563=105407

  x189
   563
  567
+1134 
 945  
105407

1239571=930489

 x1239
   751
 1239
+6195 
8673  
930489

9584657=6296688

  x9584
    657
  67088
+47920 
57504  
6296688

2 Աստղանիշների փոխարեն գրե՛ք բաց թողնված թվանշանները:

x28 
  3 
 84 
x67  x17
 8   8
536  136

3. Փակագծերը տեղադրե՛ք այնպես, որ ստացվի հավասարություն:

8(6+27)=160

3x(4+6)x5=150

Բնական թվերի համեմատումը նրանց գրառման հիման վրա

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Ո՞ր թիվն է հաշվելիս ավելի ուշ հանդիպում՝ 37-ը, թե՞ 33-ը։

37

2 Ո՞րն է ամենափոքր բնական թիվը։1

3 Ճի՞շտ է արդյոք, որ ամենափոքր վեցանիշ թիվը հաջորդում է ամենամեծ հնգանիշ թվին։ այո

4 Աստղանիշների փոխարեն տեղադրե՛ք թվերի համեմատման նշաններից մեկը (>, <, =) այնպես, որ ստացված գրառումը ճիշտ լինի։

  • 316 < 705
  • 21 > 12
  • 15 < 17
  • 1032 < 2032
  • 1437 = 1437
  • 59962 < 123745

5Աշակերտը, կարդալով օրական 10 էջ, 6 օրվա ընթացքում կարդացել է գրքի կեսը։ Քանի՞ էջ կա գրքում։ 120

Տնային առաջադրանքներ

1 Ո՞րն է ամենամեծ երկնիշ թիվը։ 99

2 Ճի՞շտ է արդյոք, որ ամենամեծ քառանիշ թիվը նախորդում է ամենափոքր հնգանիշ թվին։ Այո

3. Գրառե՛ք թվանշաններով և համեմատե՛ք հետևյալ թվերը․

  • յոթ հազար ութ հարյուր երեսունվեց և յոթ հազար ութ հարյուր քսանինը   7838 > 7829
  • տասը հազար յոթ հարյուր քառասունչորս և տասը հազար վեց հարյուր իննսունինը 10744 > 10699

4 Դասարանում 33 աշակերտներից 17-ը աղջիկներ են։ Դասարանում տղանե՞րն են ավելի շատ, թե՞ աղջիկները։ Պատ.՝շատ են աղջիկները

Պարապմունք 17

Բնական թվերի գումարման հաշվեկանոնը

Դասարանական առաջադրանքներ

Տնային առաջադրանքներ

1․ Կատարե՛ք գումարում

Օրինակ՝ 6458+2141=8599

   +6458      
    2141      
    8599      

3249+9815=13064

   +3249      
    9815      
   13064      

93725+698911=792636

  +  93725    
    698911    
   792636    

65417+41136=106553

   +65417     
    41136     
   106553     

2328+807=3135

   +2328      
     807      
    3135      

2  Աստղանիշները փոխարինե՛ք այն թվանշաններով, որոնց դեպքում կատարված գումարումը ճիշտ կլինի․

+6814 
 4467 
10271 
+ 70327 
  20973 
  81200 
+ 4763  
  9999  
 13752  

3․ Որո՞նք են այն ամենամեծ և ամենափոքր վեցանիշ թվերը, որոնք կարելի է գրի առնել՝ մեկական անգամ գործածելով 2, 7, 1, 0, 3, 5 թվանշանները։ 753210  102357

4․ Պահեստում կար 7200 աման ներկ, որոնցից խանութները տարան 5400 աման։ Քանի՞ անգամ փոքրացավ պահեստում եղած ներկի ամանների քանակը։7200-5400=1800  7200:1800=4  Պատ.՝4 անգամ

5. Բանավոր հարցեր․

Ո՞րն է բնական թվերի գումարման տեղափոխական հատկությունը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման տեղափոխական հատկությունը։

Ո՞րն է բնական թվերի գումարման զուգորդական օրենքը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման զուգորդական օրենքը։

Ո՞րն է բնական թվերի բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ։

Տնային առաջադրանքներ

1․ Կատարե՛ք գումարում

5992+3779

  + 5992      
    3779      
    9771      

3207+8034=11241

  + 3207      
    8034      
   11241      

23051+4158=27209

  + 23051     
     4158     
   27209     

77528+19056=96584

  + 77528     
    19056     
    96584     

2  Աստղանիշները փոխարինե՛ք այն թվանշաններով, որոնց դեպքում կատարված գումարումը ճիշտ կլինի․

+55 
 31 
 86 
+337 
 422 
 759 

3. Աղջիկն ամեն օր կարդում է 30 էջ, որից հետո էջանշան է դնում գրքի մեջ։ Երբ նա էջանշանը գրքի մեջ դրել է 6 անգամ, նրան մնացել է կարդալու 18 էջ։ Քանի՞ էջ կա գրքում։ 30×6=180  180+18=198 Պատ.`198 էջ

Բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ

 Բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ

 Որևէ թիվ երկու թվերի գումարով բազմապատկելու արդյունքը կարելի է ստանալ՝ թիվը բազմապատկելով յուրաքանչյուր գումարելիով և ստացված թվերը գումարելով իրար։

Օրինակ՝ 19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285

Օրինակ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400

Դասարանական առաջադրանքներ

1․ Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրեքը․

  • 8‧(7+5)=8×7+8×5=96
  • 4‧(91+64)=4×91+4×64=364+256=620
  • (375+58) ‧2=2×375+2×58=750+116=866
  • (119+32) ‧100= 100×119+100×32=11900+3200=15100

2. Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․

Օրինակներ՝

194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400

164‧80-164‧30=164‧(80-30)=164‧50=8200

  • 132×70+70×68 =70x(132+68)=14000
  • 973‧37-27‧37=37x(973-27)=37×946=35002
  • 388‧99+12‧99=99x(388+12)=99×400=39600
  • 462·120-462·70=462x(120-70)=462×50= 23100

3. Հաշվե՛ք    առավել   հարմար եղանակով․

Օրինակներ՝

194‧40+194‧50+19410=194‧(40+50+10)=194‧100=19400

164‧80-164‧20-164‧10=164‧(80-20-10)=164‧50=8200

  • 251·256+251·122+251·34=251x(256+122+34)=251×412 =103412
  • 361·145+361·53+361·52 =361x(53+52+145)=250×361=9025
  • 164·243-164·53-164·9=164x(243-53-9)=181×164=29780

4. Մարդատար գնացքը կազմված է 16 վագոնից, որորնցից յուրաքանչյուրում կա 56 տեղ։ Քանի՞ ազատ տեղ է մնացել, եթե գնացք է նստել 837 ուղևոր։ 16×56=866   866-837=29, պատ.՝ 29տեղ:

5 Առաջին գրքում կա 256 էջ, երկրորդում՝ 80 էջով ավելի, իսկ երրորդում՝ երկրորդից 112 էջով ավելի։ Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։

256+80+112=448 պատ.՝ 448էջ

Տնային առաջադրանքներ

1.Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․

  • 6‧(9+6)= 6×9+6×6=54+36=90
  • (37+5)‧20= 20×37+20×5=740+100=840
  • (10-3)‧11= 11×10-11×3=33+110=143
  • (11-9)‧12= 12×11+12×9=132+108=240

2.  Հաշվե՛ք    առավել   հարմար եղանակով․

  • 7‧3+7‧5+7‧2=7x(3+5+2)=70
  • 4‧9+4‧11+4‧3=4x(9+11)+4×3=80+12=92
  • 25‧2+25‧3+25‧5=25x(2+3+5)=25×10=250
  • 32‧16+32‧4+32‧5

3.  Եթե թիվը գումարենք ինքն իրեն և ավելացնենք 15, կստանանք 137։ Ո՞րն է այդ թիվը։   

137-15=122    122:2=61, պատ.՝ 61

Բնական թվեր բազմապատկան տեղափոխական և զուգորդական օրենքները

Բազմապատկման տեղափոխական օրենքը՝

Արտադրիչների տեղերը փոխելիս արտադրյալը չի փոխվում։

Օրինակ՝

87‧33=33‧87=2871

Բազմապատկման զուգորդական օրենքը՝

Երկու թվերի արտադրյալը երրորդ թվով բազմապատկելու արդյունքը կարելի է ստանալ՝ առաջին թիվը երկրորդ և երրորդ թվերի արտադրյալով բազմապատկելով։

Օրինակ՝

(27‧5)‧6=27‧(5 ‧6)=810

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Ստուգե՛ք հավասարությունը՝ կատարելով բազմապատկումը։ (բազմապատկումը կատարի՛ր paint ծրագրում)

  • 87∙9=9∙87=783
  • 25∙33=33∙25=825
  • 192∙16=16∙192=3072
  • 24∙543=543∙24 =13032

2․ Ստուգե՛ք հավասարությունը:

 (բազմապատկումը կատարի՛ր paint ծրագրում)

  • (8∙3) ∙5=8∙(3∙5)=120
  • (2∙18) ∙4=2∙(18∙4)=144
  • 11∙(8∙9)=(11∙8) ∙9=792
  • 27∙(5∙6)=(27∙5) ∙6=810

3. Կիրառելով բազմապատկման զուգորդական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով:

  • 3∙4∙5=(3×5)x4=60
  • 25∙4∙7=700
  • 20∙10∙17=3400
  • 38∙24∙5=38×120=4560

4. Կիրառելով բազմապատկման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվել առավել հարմար եղանակով:

4∙25∙138=13800

2∙14∙25∙5=2x5x25x14=3500

6∙4∙5∙20=2400

5. Հաշվե՛ք գումարը՝ գումարումը փոխարինելով բազմապատկումով՝

  • 290+290+290+290+290+290+290+290+290 =290×9=2610
  • 2388+2388+2388=2388×3=7164

6. Գործվածքի՝ 36մ երկարություն ունեցող կտորից կարել են 12միանման թիկնոց։ Քանի՞ մետրգործվածք է անհրաժեշտ 15 այդպիսի թիկնոց կարելու համար։ 1) 36:12=3մ, 2)  3×15=45մ, Պատ.՝ 45մ։ 

Տնային առաջադրանքներ

1 Ստուգե՛ք հավասարությունը՝ կատարելով բազմապատկումը: (բազմապատկումը կատարի՛ր paint ծրագրում)

  • 15∙18=18∙15=270
  • 24∙12=12∙24=288
  • 21∙44=44∙21=924

2 Կիրառելով բազմապատկման զուգորդական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով:

  • 72∙6∙0=0
  • 15∙4∙11=660
  • 30‧40‧5=30x5x40=6000
  • 38‧24‧50=38x50x24=45600

3. Կիրառելով բազմապատկման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվել առավել հարմար եղանակով:

  • ●      8∙3∙5=8x5x3=120
  • 11∙2∙30∙5= 11∙2x5x30=6600
  • 17∙8∙4∙5=5x4x8x17=2720

4. Հաշվե՛ք գումարը՝ գումարումը փոխարինելով բազմապատկումով՝

  • 27+27+27+27+27+27+27=27×7=189
  • 104+104+104+104+104+104+104 =7×104=728