1․ 5/1, 12/1, 36/1, 47/1

2․կանոնավոր 38/77, 107/108, 5/7, 18/27,

անկանոն 33/33, 612/606, 66/65,

3. 3/2, 40/40, 554/544, 675/675

4. 3/7 < 4/7, 8/14>7/14, 25/11<25/5, 7/15=7/15, 101/205<123/205, 77/151>7/151

5. 3/5սմ, 3/6մ, 4/10մ, 2/10մ

6.Հայկին

7.62500մ

8.256

9.450

տնային

1.անկանոն 8/7, 3/3, 6/6, 4/1

կանոնավոր 6/7, 4/5, 12/17, 17/18, 14/25,

2.1/2, 06/16, 602/606, 388/396

3. 6/7>6/9, 21/24=21/24, 22/31<22/23 3/14=3/14, 202/331<202/323, 13/14=13/14

4. 4/5դմ=8սմ, 2/5կմ=400մ, 3/25մ=12սմ, 7/8կմ=875մ

5. 468, 312

6.90էջ

7.2200լիտր

8.30կմ

Հավասար հայտարար ունեցող կոտորակների համեմատում

1․ Համեմատի՛ր

2/5<3/5

6/17>5/17

7/123= 7/123

18/19=18/19

2․ Դասավորի՛ր կոտորակները․աճման կարգով

3/17, 4/17, 6/17, 12/17, 15/17, 17/17

3․Համեմատի՛ր

3/5<4/5

7/10>4/10

4․ 4500լ տարողությամբ ջրավազանը ամբողջությամբ լցված էր ջրով։ Այգեպանը այդ ջրի  2/3 մասը օգտագործեց այգին ջրելու համար։ Քանի՞ լիտր ջուր մնաց ավազանում։

4500:3=1500 1500×2=3000 4500-3000=1500

5․ Ավտոմեքենան պետք է անցներ 180կմ ճանապարհ։ Ճա նապարհի  2/3 մասն անցնելուց հետո քանի՞ կիլոմետր կմնա նրան դեռ անցնելու։

180:3=60 60×2=120 180-120=60

6․ 1 ժամում ծորակից լցվում է 6000լ տարողությամբ ջրավազանի  1/4 մասը։ Նույն ծորակից որքա՞ն ջուր կլցվի ջրավազանը 2 ժամում։

6000:4=1500 2×1500=3000

7․ Ուրբաթ օրը՝ ժամը 16։00-ին, Աննան մեկնեց շրջագայության և վերադարձավ 4օր 20ժամ հետո։ Շաբաթվա ո՞ր օրը և ժամը քանիսի՞ն նա վերադարձավ տուն։ չորեքշաբթի ժամը 12-ին:

Տնային առաջադրանքներ

1․ Համեմատի՛ր

14/18<17/18

4/7>3/7

11/28>9/28

24/143>21/143

2․ Դասավորի՛ր կոտորակները․

Նվազման կարգով

35/35, 31/35, 22/35, 19/35, 17/35, 4/35

3․Համեմատի՛ր

3/20<6/20

2/15<4/15

4․ 4500լ տարողությամբ ջրավազանը ամբողջությամբ լցված էր ջրով։ Այգեպանը այդ ջրի  2/3 մասը օգտագործեց այգին ջրելու համար։ Քանի՞ լիտր ջուր օգտագործեց այգեպանը այգին ջրելու համար։

4500:3=1500 1500×2=3000

5․ Ջրավազանում կար 8000լ ջուր։ Այգին ջրելու համար պապին օգտագործեց այդ ջրի երեք քառորդ մասը։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։

8000:4=2000 2000×3=6000 8000-6000=2000

6․ Մայրիկը գնեց 12կգ շաքարավազ։ Նա այդ շաքարավազի  1/3 մասն օգտագործեց ծիրաանի հյութ պատրաստելու համար, իսկ մնացած մասը՝ ելակի մուրաբայի համար։ Մայրիկը որքա՞ն շաքարավազ օգտագործեց ելակի մուրաբա պատրաստելու համար։

12:3=4 12-4=8

7․ Երկու թվերի գումարը 650 է, իսկ տարբերությունը՝ 0։ Որո՞նք են այդ թվերը։

650:2=325

Մաս և ամբողջ

1.

1/4= խնձորի կեսի կեսը

1/2= ձմերուկի կեսը

1/10 = տարին բաժանված է տասը մասի, վերցրած է մեկ մասը

1/8= շրջանը բաժանված է ութ մասի, վերցրած է մեկ մասը

2.

1/9

1/3

1/6

3.

1/10 մետր

1/1000 կմ

1/10 սմ

1/1000 տոննա

4,

1/1000 տոննա= 1 կգ

1/1000լիտր= 1միլիլիտր

1/1000կգ= 1գ

1/100մետր = 1սմ

1/100դմ=1մմ

1/100դար=1տարի

Տնային առաջադրանքներ

1.

1/4

1/8

1/6

2.

1ց-ը տոննայով    1/100

1կգ-ը ցենտներով 1/100

1գ-ը կիլոգրամով   1/1000

1ժ-ը օրով 1/24

1ր-ն ժամանակով   1/60

1վ-ը րոպեով 1/60

1տարին դարով 1/100

3.

Մեկ տասներորդ մետր  =1սմ

Մեկ տասներորդ սանտիմետր =1մմ

Մեկ տասներորդ դեցիմետր =1սմ

Մեկ քսանչորսերորդ օր=1ժ

Մեկ տասներկուերորդ տարի= 1ամիս

Մեկ յոթերորդ շաբաթ = 1օր

Մեկ վաթսուներորդ ժամ=1 րոպե

Մեկ տասներորդ տոննա=1ցենտ

Կոտորակ

Դասարանական առաջադրանքներ

1․ Պատկերներից յուրաքանչյուրի գունավորած մասերն ու չգունավորած մասերը ներկայացրո՛ւ առանձին կոտորակների տեսքով։ 3/9, 2/3, 3/6

2․ Ամբողջը բաժանված է 50 հավասար  մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 5-ը, 12-ը, 24-ը, 48-ը, 50-ը։ 5/50, 12/50, 24/50, 48/50, 50/50

3․ Ամբողջը բաժանված է 60 հավասար մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 1-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը։ 1/60, 12/60, 35/60, 48/60

4․ Հաշվի՛ր 6սմ կողմով քառակուսու 2/3 մասի մակերեսը։ 36*2/3=24սմ2

5․ 1 արկղ խնձորը 24կգ է։ Հաշվի՛ր այդ խնձորի 4/6 մասի զանգվածը։ 24*4/6=16կգ

6․ Գտի՛ր թվի նշված մասը։

2000-ի 9/10 մասը  1800

140-ի 5/7 մասը   100

100-ի 5/5 մասը   100

7 Հաշվի՛ր

320լ-ի 6/8 մասը   240լ

510մ2-ու 2/17 մասը   60մ 2

480կմ-ի 5/16 մասը  150կմ

8․ Աննան գնել էր 800գ կարագ։ Նա տորթի համար օգտագործեց այդ կարագի 3/5 մասը։ Որքա՞ն կարագ նա օգտագործեց տորթի համար։ 480գ

Տնային առաջադրանքներ

1․ Պատկերներից յուրաքանչյուրի գունավորած մասերն ու չգունավորած մասերը ներկայացրո՛ւ առանձին կոտորակների տեսքով։ 2/4, 4/8, 4/6

2․ Ամբողջը բաժանված է 70 հավասար  մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 6-ը, 11-ը, 41-ը, 58-ը, 60-ը։ 6/70, 11/70, 41/70, 58/70, 60/70

3․ Ամբողջը բաժանված է 90 հավասար մասերի։ Կոտորակի տեսքով ներկայացրու՛ այդ մասերից 1-ը, 17-ը, 26-ը, 35-ը, 78-ը։ 1/90, 17/90, 26/90, 35/90, 78/90

4․ Հաշվի՛ր 7սմ կողմով քառակուսու 2/3 մասի մակերեսը։ 98/3սմ2

5․ 1 արկղ խնձորը 36կգ է։ Հաշվի՛ր այդ խնձորի 4/6 մասի զանգվածը։ 36*4/6=24կգ

6․ Գտի՛ր թվի նշված մասը։

35-ի 3/7 մասը 15

420-ի 5/6 մասը 350

180–ի 5/9 մասը 100

7 Հաշվի՛ր

415կգ-ի 2/5 մասը 166 կգ

480 դրամի 2/3 մասը 320 դրամ

18ժ-ի 2/3 մասը 12ժ

8․ Սոնան կարդացել էր 126 էջանոց գրքի 5/6 մասը։ Քանի՞ էջ է այդ գրքից կարդացել Սոնան։ 105էջ

Մասերի համեմատումը

Դասարանական առաջադրանքներ

1․ Համեմատի՛ր։

1/5<1/4

1/12 > 1/16

1/123 >1/124

1/18 = 1/18

2․ Թվերը դասավորիր

աճման կարգով․, 1/143, 1/142, 1/24, 1/16, 1/14, 1/9

3․ 8400լ տարողությամբ երկու ջրավազաններից լցված են առաջինի մասը և երկրորդի  մասը։ Ջրավազաններից որու՞մ ավելի շատ ջուր կա։ Որքա՞ն է նրանցում եղած ջրի քանակների տարբերությունը։ 1 ջրավազան, 420լ

4․ Ջրավազանում կար 1250լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության մասը։ Որքա՞ն է այդ ջրավազանի տարողությամբ։ 5000լ

5․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։

4928+2142=7070

2014=3535-1521

6․ Ավտեմեքենան առաջին օրը գնաց 80կմ/ժ արագությամբ 5ժ, իսկ երկրորդ օրը՝ 85կմ/ժ արագությամբ 3ժ։ Որքա՞ն ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ երկու օրում։ 655 կմ

Տնային առաջադրանքներ

1․ Համեմատի՛ր։

1/7 >1/9

1/28 < 1/16

1/143=1/143

1/19 > 1/27

2․ Թվերը դասավորիր

նվազման կարգով 1/8, 1/9, 1/12, 1/16 1/216 ,1/220

3․ Մարդատար ավտոմեքենան 1 ժամում անցավ 240կմ երկարությամբ ճանապարհի մասը, իսկ բեռնատարը՝  մասը։ Ավտոմեքենաներից ո՞րն է 1 ժամում ավելի շատ ճանապարհ անցել։ Քանի՞ կիլոմետր ճանապարհ դեռ պիտի անցնի նրանցից յուրաքանչյուրը։ Մարդատար ավտոմեքենան, 160 կմ, 180 կմ

4․ Ջրավազանում կար 2400լ ջուր, որը կազմում է նրա տարողության  մասը։ Դեռ որքա՞ն ջուր կարելի է լցնել այդ ջրավազանը։ 4800l

5․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։

21021=18018+3003

40835-8507=32328

6․ Երբ Հայկն իր գումարից 150դրամ տվեց Արային և 250դրամ՝ Գագիկին, նրանց ունեցած գումարները հավասարվեցին։ Որքա՞ն դրամ ուներ տղաներից յուրաքանչյուրը, եթե նրանք միասին ունեին 2400դրամ։ 1200, 650,550

2-ի բաժանելիության հայտանիշ

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 2-ին։

226, 648, 9624, 7830, 7892

2 Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով և պատասխանի՛ր հարցերին։

65=60+5

420=400+20

1021=1000+20+1

Քանի՞ միավոր կա յուրաքանչյուր թվի միավորների կարգում։ 5,1

Այդ թվերից ո՞րն է առանց մնացորդի բաժանվում 2-ի։ 420

Այդ թվերից որո՞նք են կենտ, և որո՞նք՝  զույգ։

 կենտ ՝65 1021 զույգ 420

3. Ընտրի՛ր այն արտահայտությունները, որոնց արժեքը պատիկ է 2-ին։

120+1124

1366-114

2251+215+212

4527-106-101

2×277-211

4 Հետևելով օրինակին՝ կատարի՛ր բաժանում և ստուգի՛ր սրդյունքը։

Օրինակ՝

248։5=49(3մն)

Ստ․ 49×5+3=248

375:2=187 (5մն)

375:5=75

375:10=37(5մն)

370:10=37

5․ Շախմատի խմբակում կա 11 տղա և 5 աղջիկ: Ամեն ամիս խմբակին միանում է 1 տղա և 3 աղջիկ: Քանի՞ ամիս անց խմբակում տղաների և աղջիկների քանակը կհավասարվի:3 ամիս հետո

Տնային առաջադրանքներ

1 Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 2-ին։

2902, 8, 442, 334, 2256

2 Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով և պատասխանի՛ր հարցերին։

72=70+2

503=500+3

3250+3000+200+50

Քանի՞ միավոր կա յուրաքանչյուր թվի միավորների կարգում։ 2, 3

Այդ թվերից ո՞րն է առանց մնացորդի բաժանվում 2-ի։ 72

Այդ թվերից որո՞նք են կենտ, և որո՞նք՝  զույգ։ զույգ`72, 3250 կենտ`503

3. Ընտրի՛ր այն արտահայտությունները, որոնց արժեքը պատիկ է 2-ին։

326+24

1562-28

2×251

2×277+212

4 Հետևելով օրինակին՝ կատարի՛ր բաժանում և ստուգի՛ր սրդյունքը։

Օրինակ՝

248։5=49(3մն)

Ստ․ 49×5+3=248

2090:2=1045

2794:5=558 (4մն)

2790:10=2779

2797:10=279 (7մն)

5Հասմիկը, կարդալով օրական 12 էջ, ո՞րերորդ օրը կվերջացնի 124 էջանոց գրքի ընթերցումը։ 11 օր

Հաջորդական թվեր

Դասարանական առաջադրանքներ

1․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 243 է։ 121 122

2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 442 է։ 220 222

3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 212 է։ 107 105

4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 213 է։ 70 71 72

5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը  219 է։ 72 73 74

6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 135 է։ Գտեք այդ թվերը։  43 45 47

7․ Հաշվիր 15-ի պատիկ բոլոր երկնիշ թվերի գումարը, որոնք պատիկ են նաև 10-ին։ 180

Տնային առաջադրանքներ

1․ Գտիր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 241 է:120 121

2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 242 է։ 120 122

3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 412 է։ 205 207

4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 432 է։ 140 141 142

5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական  թվերը, որոնց գումարը  180 է։ 59 60 61

6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 69 է։ Գտեք այդ թվերը։  21 23 25

7․ Կատարի՛ր գործողությունները․

2կգ550գ+4կգ640գ-1կգ300գ=8կգ490գ

8լ80մլ+1լ980մլ-5լ250մլ=15լ310մլ

Զույգ և կենտ թվեր

Դասարանական առաջադրանքներ

1 1, 2, 5, 33, 28, 99, 405, 512, 777, 888, 1416, 1547, 5555, 15325, 152412 թվերից որո՞նք են զույգ, և որո՞նք կենտ։ կարմիրով ներկած թվերը զույգ են

2 Որքա՞ն է երկու իրար հաջորդող զույգ թվերի տարբերությունը։

3 Զու՞յգ են, թե՞ կենտ։ Պատասխանդ հիմնավորի՛ր օրինակներով։ 2

148 թվի նախորդ և հաջորդ թվերը  : կենտ

Երկու զույգ թվերի գումարը : զույգ

Երկու թվերի գումարը, որոնցից մեկը զույգ է, մյուսը կենտ: կենտ

4․ Կատարի՛ր գործողությունը։

44կմ-2կմ35մ=-41կմ65մ

62տ210կգ-2տ280կգ=60տ

24օր-3օր6ժ=20օր18ժ

34կմ85մ+2կմ35մ=37կմ20մ

22տ210կգ+2տ880կգ=25տ90կգ

2օր16ժ+3օր9ժ=6օր1ժ

5 Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։

3360:672=105

3232=168064:52

3018=5486-2468

22004=11233+10771

6. Երկու թվերի գումարը 480 է։ Այդ թվերից մեկը մյուսից մեծ է 5 անգամ։ Որո՞նք են այդ թվերը։

480։6=80

80×5=400

7. Ընտրի՛ր այն թվերը, որոնք տեղադրելով a-ի փոխարեն՝ երկու անհավասարություններն էլ միաժամանակ տեղի ունենան։

6000, 1184, 321, 418, 1, 1150, 1200, 324

1184, 321, 418, 1, 1150, 1200, 324<1200     6000, 1184, 1150, 1200>1125

6000>4587     1184, 321, 418, 1, 1150, 1200, 324<4595

8. Ի՞նչ մնացորդ կստացվի։

(30+1):3    1

(30+1):5    1

(30+1):10    1

9. 6 մեծ  և 4 փոքր պարկերում կա 38կգ ալյուր։ 4 մեծ և 4 փոքր պարկերում՝ 28 կգ ալյուր։ Որքա՞ն ալյուր կա մեծ և փոքր պարկերից յուրաքանչյուրում։

Մեծ  5 кг

Փոքր 2 кг

10  Դասարանի 31 աշակերտներից 21-ը ցանկություն հայտնեց սովորել անգլերեն, իսկ՝ 18-ը՝ իսպաներեն։ Քանի՞ աշակերտ ցանկություն հայտնեց սովորել երկու լեզուներն էլ։ 8

Տնային առաջադրանքներ

1 Թվարկի՛ր 33-ից մինչև 45-ը ներառյալ բոլոր կենտ թվերը։ 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45

2 Որքա՞ն է երկու իրար հաջորդող կենտ թվերի տարբերությունը։ 2

3 Զու՞յգ են, թե՞ կենտ։ Պատասխանդ հիմնավորի՛ր օրինակներով։

125 թվի նախորդ և հաջորդ թվերը :զույգ

Երկու կենտ թվերի գումարը : զույգ

Որևէ զույգ թվի նախորդ և հաջորդ թվերը :կենտ

4․ Կատարի՛ր գործողությունը։

62դմ2սմ-5դմ8սմ=56դմ4սմ

12ժ20ր-2ժ40ր=9ժ40ր

82կգ-6կգ650գ=77կգ350գ

42դմ7սմ+5դմ8սմ=48դմ5սմ

12կգ650գ+6կգ450գ=19կգ100գ

12ժ20ր+2ժ40ր=15ր

5 Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։

10656։24=444

203=4872:24

2603+3637=6240

48216-215=48001

6 Երկու թվերի գումարը 560 է։ Այդ թվերից մեկը մյուսից փոքր է 6 անգամ։ Որո՞նք են այդ թվերը։

560:7=80

80×6=480

7. Ընտրի՛ր այն թվերը, որոնք տեղադրելով a-ի փոխարեն՝ երկու անհավասարություններն էլ միաժամանակ տեղի ունենան։

6450, 1, 1240,  459,

1, 1240,  459,<1245        6450, 1240>1200

6450,  1240,  459,>214       1, 1240,  459,<1800

8. Ի՞նչ մնացորդ կստացվի։

(40+1):4  1

(40+2):4  2

(40+3):4  3

9 7 մեծ և 5 փոքր պարկերում կա 38կգ բրինձ։ 7 մեծ և 7 փոքր պարկերում՝ 42կգ։ Որքա՞ն բրինձ կա մեծ և փոքր պարկերից յուրաքանչյուրում։

Մեծ-4

Փոքր-2

10 Երեք հաջորդական կանգառներում ավտոբուսից իջնում է 3 ուղևոր, բարձրանում՝ 4-ը։ Քանի՞ ուղևոր կար ավտոբուսում ամենասկզբում, եթե երեք կանգառներից հետո դարձավ 15 ուղևոր։ 14

Ճանապարհ, ժամանակ արագություն

Դասարանական առաջադրանքներ

 Ճանապարհ, ժամանակ արագություն

Դասարանական առաջադրանքներ

1 Ինքնաթիռը քանի՞ կիլոմետր կթռչի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը 800կմ/1ժ է։    3×800=2400

2 Հաշվի՛ր ավտոմեքենայի և գնացքի անցած ճանապարը 4 ժամում՝ իմանալով, որ ավտոմեքենան ընթացել է 70կմ/ժ արագությամբ, իսկ գնացքը՝ 15կմ/ժ-ով ավելի արագ։ գնացքը՝ 70+15=85կմ/ժ արագությամբ: 70×4=280     85×4=340

3 Հեծյալը 130մ/ր արագությամբ A վայրից շարժվեց դեպի  5կմ300մ հեռավորության վրա գտնվող B վայրը։ Որքա՞ն ճանապարհ նա դեռ կունենա անցնելու շարժվելուց 30ր հետո։ 130×30=3900     5300-3900=1400

4 A և B վայրերից իրար ընդառաջ միաժամանակ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Առաջին ավտոմեքենան շարժվում էր 85կմ/ժ արագությամբ, իսկ երկրորդը՝ 90կմ/ժ արագությամբ։ Շարժվելուց 2ժ հետո նրանք հանդիպեցին։ Հաշվի՛ր A և B վայրերի միջև եղած հեռավորությունը։

85×2=170 90×2=180 170+180=350

Տնային առաջադրանքներ

1Որքա՞ն ճանապարհ կանցնի կրիան 10 րոպեում, եթե նրա շարժման արագությունը 12մ/ր է։   12×10=120

2 Որքա՞ն ճանապարհ անցած կլինի արբանյակը թռիչքից 15վ հետո, եթե նրա թռիչքի արագությունը 8կմ/վ է։ 15×8=120

3. Ավտոմեքենան 90կմ/ժ արագությամբ  A քաղաքից մեկնեց 360կմ հեռավորության վրա գտնվող B քաղաքը։ A քաղաքից դուրս գալուց 3ժ հետո որքա՞ն կլինի նրա հեռավորությունը B քաղաքի:

90×3=270        360-270=90

4 A և B վայրերից իրար ընդառաջ միաժամանակ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Առաջին ավտոմեքենան շարժվում էր 75կմ/ժ արագությամբ, իսկ երկրորդը՝ 80կմ/ժ արագությամբ։ Շարժվելուց 3ժ հետո նրանք հանդիպեցին։ Հաշվի՛ր A և B վայրերի միջև եղած հեռավորությունը։

75×3=225     80×3=240     225+240=465

Տեքստային խնդիրներ

Տեքստային խնդիրներ

1 Երկու թվերից մեկը 75-ն է, իսկ մյուսը դրանից մեծ է 4 անգամ։ Այդ թվերի գումարը քանի՞ անգամ է մեծ փոքր թվից։

4×75=300

300+75=375                    

375:75=5                                        

                                                        Պատ՝5 անգամ                               

2․ Երկու թվերից մեկը 75-ն է, իսկ մյուսը դրանից փոքր է 3 անգամ։ Այդ թվերի գումարը քանի՞ անգամ է մեծ փոքր թվից։

75:3=25

75+25=100

100:25=4

                                                                  Պատ՝4 անգամ                              

3 Պապիկը 60կգ խաղողը լցրեց արկղի և զամբյուղի մեջ։ Արկղում եղավ 5 անգամ ավելի, քան զամբյուղում։ Նա որքա՞ն խաղող լցրեց յուրաքանչյուրի մեջ։

60:6=10

5×10=50

                                                                  Պատ՝10կգ և 50կգ

4 Ուղղանկյան կողմերից մեկը 3 անգամ մեծ է մյուսից։ Գտի՛ր ուղղանկյան կողմերը, եթե պարագիծը 320 մմ է։

320:2=160

160:4= 40

3×40=120

                                                                  Պատ` 120 մմ,  40 մմ

5 Երկու տակառում կա ընդամենը 250լ հյութ։ Եթե առաջին տակառից 30լ լցնենք երկրորդի մեջ, ապա տակառներում հյութի քանակները կհավասարվեն։ Որքա՞ն հյութ կա յուրաքանչյուր տակառում։

250:2=125,

125+30=155,

125-30=95

                                                                  Պատ`155լ և 95լ

6. Հայկը 60մ ռետինե խողովակի համար վճարեց 1200դրամ պակաս, քան Արան վճարել էր այդ նույն խողովակից 75մ գնելու համար։ Հայկը որքա՞ն է վճարել իր գնած խողովակի համար։

75մ-60մ=15մ արժե1200դրամ, 1մ արժե 1200:15= 80դրամ

60×80=4800դրամ

7 Դպրոցից 306 աշակերտ 18 տեղանոց և 24 տեղանոց 14 ավտոբուսներով գնացին Ծաղկաձոր հանգստանալու։ Յուրաքանչյուր տեսակից քանի՞ ավտոբուս էին վարձել աշակերտները։

Ք+Շ =14     Ք=14-Շ                                                                       Ք=5

18xՔ+24Շ=306        18×14+24Շ -18Շ=306        6Շ=306-252=54     Շ=9 

8․ Դաշտում արածում էին սագեր և կովեր։ Նրանց ընդհանուր գլխաքանակը 18 էր, իսկ ոտքերի թիվը՝ 56։ Քանի՞ կով և քանի՞ սագ էր արածում դաշտում։

Ս+Կ =18    Ս=18-Կ                                  Ս=8

4Կ+2Ս=56 4Կ-2Կ=56-2×18   2Կ=20        Կ=10